فروشگاه بازار میوه

021-55029718

تلگرام و واتس آپ

09012014545

قیمت میوه و سبزی

1. عمر و دوام کم درمیوه و سبزی

با توجه به میزان پایداری کمی که میوه وسبزی دارد شرایط نگهداری به مراتب سخت تر و لزوما هزینه بر نسبت به سایر محصولات است؛ نگهداری بایستی در دمای خاصی( با توجه به نوع میوه ) و یا در بسته بندی خاصی(با توجه به حساس بودن در مقابل هر گونه واکنش) و یا  در محل خاصی(عاری از هرگونه آلودگی، رطوبت، نور، گرما) انجام شود. سردخانه های نگهداری میوه و سبزی شرایط خاص دارند که نمی توان این شرایط را با خشکبار مقایسه کرد.

2.کرایه حمل بیشتر

برای مثال در زمینه ی حمل و نقل کرایه ای که برای میوه و تره بار در نظر گرفته می شود به مراتب از سایر محصولات بیش تر است؛ زیرا محموله ی بارگیری شده بایستی در ساعت خاصی به مکان مورد نظر برسد و اگر دیر تر برسد از چرخه ی روزانه ی توزیع خارج می شود . عامل دیگری که منجر به کرایه متفاوت می شود نوع ماشین حمل و نقل است که هر ماشین مشخصه های لازم برای تره بار را دارا نیست؛ برای مثال وقتی کفی ماشین حمل از جنس آهن باشد منجر به تلفات بیش ترمحصولات خصوصا در فصل گرما خواهد شد و یا به عنوان نمونه ی دیگر بسیاری از میوه ها(نظیر انگور) نیاز به ماشین های یخچال دار است که خود عاملی برای افزایش هزینه ی حمل است.

3.عوامل طبیعی

تغییرات ناگهانی دمایی عاملی برای شوکه شدن محصولات ( مثلا هندوانه و ایجاد آفتی با نام شته) است و یا بارشهای غیرطبیعی(تگرگ و یا روانه شدن سیلاب) عاملی برای افزایش آفات و به طبع آن افزایش در نرخ ها می باشد. این دسته از عوامل تحت عنوان عوامل طبیعی و محیطی نام برده می شوند.

4.افزایش نرخ بذر

عامل دیگری که درچند سال اخیر به دلیل افزایش نرخ ارز بروز کرده قیمت بذر( به عنوان مثال می توان پیاز در 2 سال اخیر  را نام برد) و به طبع آن کاهش سطح زیر کشت بعضی محصولات کشاورزی است.

5.صادرات محصولات

 افزایش نرخ ارز مخصوصا از سال 97 به بعد عاملی مستقیم و موثر برای هر چه بیشتر شدن صادرات در صنعت میوه و سبزی شده است. این مقدار می تواند تا متعادل شدن قیمت ها با کشورهای همسایه بالارود.

خطرات و پیامدهای واردات میوه

خطرات و پیامدهای واردات میوه

با وجود ممنوعیت واردات ولی کماکان میوه های وارداتی در میدان تره بار و مغازه های شهر به چشم می خورند و در کنار میوه و سبزیجات داخلی با ضربه زدن به صنعت کشاورزی و با هدف لطمه به امنیت و سلامت جامعه و اقتصاد کشور، جای خود را در سبد مصرفی خانواده باز می کنند. از سوی دیگر سوداگران بازار میوه و تره بار با شناخت از کم و کیف سبد خانوار، رصد بازار و اقدام سود جویانه جهت واردات و توزیع میوه های خارجی آن هم اقلامی می کنند که در داخل کشور به وفور تولید می شود و به این طریق مشکلات مهلک و جبران ناپذیری بر پیکره جامعه درمانی و اقتصاد کشاورزی و تولیدکنندگان محصولات باغی وارد می کنند. ضرباتی که نه تنها قلبیت جبران ندارد بلکه روز به روز با تداوم واردات نابسامان میوه و نبود برنامه ریزی هدفمند برای آن بیش از گذشته تکرار می شود. برای بررسی این مسئله نگاهی جامع از زوایای مختلف لازم است که در آن نیاز و خواست مصرف کننده، مسائل بهداشتی، بیماریها و آفاتی که با واردات قاچاق میوه سلامت جامعه و مزارع کشاورزی را تهدید می کند، ضعف نظارت و فقدان برنامه جامع، یکپارچه و هدفمند در مبارزه با قاچاق میوه در جهت حمایت از تولید داخل باید به خوبی مورد کنکاش و بررسی قرار گیرد. دردولت یازدهم وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت صدور مجوز واردات مواد غذایی، کالاهای اساسی و کشاورزی را بر عهده گرفت و واردات هرگونه میوه و مرکبات را ممنوع اعلام و تصریح کرد حجم تولید میوه های مختلف در داخل کشور کافی است و تقاضای داخلی را تامین می کند بنابراین نیازی به واردات نیست. این ممنوعیت قانونی نتوانسته جلوی ورود میوه به کشور را بگیرد بطوری که هم اکنون انواع و اقسام میوه های خارجی در بازار موجود است و بدون هیچ مشکلی خرید و فروش می شود. هم اینک عمده ترین اقلام میوه خارجی موجود در بازارغیر از میوه های گرم سیری مانند موز، نارگیل، آناناس و انبه که در کشور تولید نمی شود و واردات آن ممنوعیت ندارد شامل سیب فرانسوی، انگور چینی، سیب چینی، پرتقال مصری، نارنگی پاکستانی، انگور مکزیکی و گلابی چینی است. یکی از مهمترین دغدغه ها ورود آفات به داخل کشور است. بر این اساس حتی ورود یک آفت می تواند خسارات جبران ناپذیری به مزارع و باغها وارد کند.